Danseskoler - Empire Sko
- Kvalitets dansesko siden 1970

Danseskoler

På disse sider linker vi til danseskoler, danseforeninger, danseklubber, og andre hjemmesider der er relevante at linke til i forbindelse med dans.

Hvis I kunne tænke Jer at blive linket til, så send os en e-mail på:
empiresko@mail.dk

Danse organisationer

DDD De Danske Danseskoler dedanskedanseskoler.dk
IDO International Dance Organization ido-dance.com
PDD Professionelle Danselærere i Danmark pdd.dk
DS Dansk Sportsdancerforbund sportsdans.dk

Bornholm

Klemensker Danseklub 2000 Bornholm danseklub2000.dk
Nexø Danseklub 2000 Bornholm danseklub2000.dk
Rønne Danseklub 2000 Bornholm danseklub2000.dk
Rønne Kom og Dans komogdans.dk

Fyn & Fynske Ø-hav

Bogense Lund Dans lunddans.dk
Ejby Hips Dance Studios hips.nu
Morud Hips Dance Studios hips.nu
Nr. Broby Hips Dance Studios hips.nu
Nr. Lyndelse Ritto Dans srdans.dk
Odense Det Fynske Dansecenter detfynskedansecenter.dk
Odense Elitedans Syd elitedans.dk
Odense Hips Dance Studios hips.nu
Odense OSF/OASK Dans osf-dans.dk
Ringe Hips Dance Studios hips.nu
Svendborg Hips Dance Studios hips.nu
Tommerup Hips Dance Studios hips.nu

København og Omegn

Albertslund MFK Dance mfkdance.dk
Amager Fredie-Pedersen Dansestudio dans.dk
Amager Morann Dans morann-dans.dk
Ballerup Dancing Team dancingteam.dk
Brøndby Henckell Dans henckelldans.dk
Brøndby Vivis Dans vivisdans.dk
Brønshøj CPH Dans cphdans.dk
Brønshøj Sportsdanserforeningen KAF kafdans.dk
Brønshøj Nordvest Ballroom nvballroom.dk
Brønshøj Pejsegårdens Sportsdanserforening pafdans.dk
Dragør CPH Dans cphdans.dk
Dragør Dance Agency danceagency.dk
Espergærde CPH Dans cphdans.dk
Frederiksberg Alletiders Dans alletidersdans.dk
Frederiksberg Frederiksberg Amatørdanser Forening fafdans.dk
Gentofte Wieth Dans wiethdans.dk
Gladsaxe Love 2 Dance love2dance.dk
Greve Morann Dans morann-dans.dk
Hellerup Hellerup Dans hellerupdans.dk
Hellerup Kom og Dans komogdans.dk
Herlev Vivis Dans vivisdans.dk
Hvidovre CPH Dans cphdans.dk
Ishøj CPH Dans cphdans.dk
Klampenborg CPH Dans cphdans.dk
København El Studio elstudio.dk
København Soffie Dance Studio soffie.dk
København Swing Shoes swingshoes.dk
Lyngby Love 2 Dance love2dance.dk
Lyngby Lyngby Dans lyaf.dk
Lyngby Star Dance Studio stardancestudio.dk
Nærum Move Dancestudie move.dk
Rødovre CPH Dans cphdans.dk
Rødovre Love 2 Dance love2dance.dk
Solrød Love 2 Dance love2dance.dk
Søborg AL Dans al-dans.dk
Tåstrup Reinhardt Dans reinhardtdans.dk
Tårnby CPH Dans cphdans.dk
Vanløse CPH Dans cphdans.dk
Vanløse Dance Agency danceagency.dk
Vanløse Silas Holst Dans dansestudie.dk
Virum CPH Dans cphdans.dk
Værløse CPH Dans cphdans.dk
Østerbro CPH Dans cphdans.dk
Østerbro Move Dancestudie move.dk
Østerbro Østerbro Dans oesterbrodans.dk

Øvrige Sjælland

Allerød Leif Stenhøjs Dansestudie stenhoj-dans.dk
Asnæs Dance 4 All dance4all.dk
Asnæs Ritas Dansestudie ritas-dansestudie.dk
Birkerød Kom og Dans komogdans.dk
Frederikssund Dance Agency danceagency.dk
Gilleleje Jacquelines Danseskole jacquelines-danseskole.dk
Haslev CK Dans ck-dans.dk
Hedehusene Hannes Danseinstitut hannesdans.dk
Helsingør CPH Dans cphdans.dk
Helsinge Leif Stenhøjs Dansestudie stenhoj-dans.dk
Hillerød Leif Stenhøjs Dansestudie stenhoj-dans.dk
Hillerød Vibeke & Jørgen Christensens Danse studie vjcdans.dk
Holbæk Step up 2 u stepup2u.dk
Hundested Kom og Dans komogdans.dk
Hørsholm CPH Dans cphdans.dk
Hørsholm Move Dancestudie move.dk
Karise Dance 4 All dance4all.dk
Korsør Danse Huset danse-huset.dk
Køge B.B. Dans bb-dans.dk
Køge Love 2 Dance love2dance.dk
Lynge Lynge Danseskole lyngedans.dk
Næstved Annettes Dansestudie annettesdans.dk
Næstved Birgit Dans birgitsdans.dk
Ringsted MS Dans ms-dans.dk
Ringsted Dance 4 All dance4all.dk
Roskilde KS Dansestudie annettesdans.dk
Roskilde Reinhardt Dans reinhardtdans.dk
Slagelse Believe Dance believe-dance.dk
Slagelse Danse Huset danse-huset.dk
Slagelse Zizi Dansecenter zizi-dansecenter.dk
Sorø Danse Huset danse-huset.dk
Sorø Sorø Dans soroe-dans.dk
Vemmelev Lena Dans lenadans.dk
Vordingborg Annettes Dansestudie annettesdans.dk
Vordingborg Dance 4 All dance4all.dk
Ølstykke Morann Dans morann-dans.dk

Møn, Lolland & Falster

Maribo Team Elnegaard dans-elnegaard.dk
Nakskov Helles Dans helles.dk
Nakskov Katrine Bonde Danseskole katrinebondesdanseskole.dk
Nykøbing Falster Lene Dans dance-lene.dk
Nykøbing Falster Katrine Bonde Danseskole katrinebondesdanseskole.dk
Nykøbing Falster Danseklubben SAX saxdans.dk
Nørre Alslev Helles Dans helles.dk
Sakskøbing Danseklubben SAX saxdans.dk
Sakskøbing Team Elnegaard v/Camille Mortensen dans-elnegaard.dk
Stege Danseklubben Møn danseklubben-moen.dk
Stege Møn Dans møn-dans.dk

Nordjylland

Brønderslev Brønderslev Sportsdanser Forening bsfdans.dk
Frederikshavn Frederikshavn Sportsdanser Forening fsdf.dk
Hjallerup Move Dancestudie move.dk
Hjørring Art of Dance artofdance.dk
Hobro Dance2Day dance2day.dk
Hobro Just Dance justdance.dk
Holstebro Holstebro Show- og Danseforening holstebro-dans.dk
Holstebro Just Dance Studios justdancestudiosholstebro.dk
Klarup Move Dancestudie move.dk
Løgstør Aars Business School aarsbiz.dk
Nibe RS Dans rsdans.dk
Nykøbing Mors Danseskolen Thy-Mors danseskolen-thy-mors.dk
Skjern Ritto Dans rittodans.dk
Struer Rhythm Nation rnstruer.dk
Struer Struer Sportsdanserforening struerdans.dk
Støvring Aars Business School aarsbiz.dk
Støvring Aarup Dans aarupdans.dk
Them Pilgaard Dans pilgaarddans.dk
Thisted Danseskolen Thy-Mors danseskolen-thy-mors.dk
Aabybro Move Dancestudie move.dk
Ålborg Move Dancestudie move.dk
Ålborg Power House power-house.dk
Ålborg Aalborg Danse Center adc.dk
AArs Aars Business School aarsbiz.dk

Midtjylland

Ans Loft Jensen Dans loftjensendans.dk
Auning Bekker Dans danseskole.dk
Billund Hips Dance Studios hips.nu
Bjerringbro CPH Dans cphdans.dk
Brædstrup Danseinstitut la Cour lacourdans.dk
Børkop Ritto Dans rittodans.dk
Ebeltoft Dance 2 Day dance2day.dk
Egå Dans med Dorte dansmeddorte.dk
Give Ritto Dans srdans.dk
Grenå Dance 2 Day dance2day.dk
Hadsund Dance 2 Day dance2day.dk
Hammel Just Dance justdance.dk
Hatting Dancestudio L N lndans.dk
Herning Danseskolen dansesiden.dk
Herning Helles Danseinstitut hellesdans.dk
Hinnerup Just Dance justdance.dk
Hjørring Dans dig glad dansdigglad.nu
Hornslet Bekker Dans danseskole.dk
Horsens Juliussens Danseinstitut juliussen-dans.dk
Horsens TC Dance Studio tc-dancestudio.dk
Hovedgård TC Dance Studio tc-dancestudio.dk
Kolt Dancestudio L N lndans.dk
Kragelund Dansen Går dansengår.dk
Nim Ritto Dans srdans.dk
Odder Power House power-house.dk
Randers Lets Dance letsdance.tv
Randers Randers Danseforening RDS jannaclausen.dk
Randers VM Dans vmdans.dk
Rønde Bekker Dans danseskole.dk
Ry Just Dance justdance.dk
Silkeborg Loft Jensen Dans loftjensendans.dk
Silkeborg Pilgaard Dans pilgaarddans.dk
Silkeborg S.I.F Silkeborg Sportsdans ssd-dans.dk
Skals CPH Dans cphdans.dk
Skanderborg Bekker Dans danseskole.dk
Skive Dance Studio funch-nielsen.dk
Skive Skive Sportsdanser Forening Fremad skivedans.dk
Søften Danseskolen Line Falch danse-skolen.dk
Vejle DANSEquilibrium dq.dk
Vejle DK-Dans dk-dans.dk
Viborg Dansecenteret dansecentret.dk
Viborg Jytte Abels dansestudie julieabeldans.dk
Viborg Viborg Sportsdanser Forening viborgsportsdanserforening.dk
Ørum Julie Abels dansestudie julieabeldans.dk
Århus Danseskolen Line Falch danse-skolen.dk
Århus Frank Radich & Susanne Holde radich.dk
Århus Just Dance justdance.dk
Århus Lets Dance letsdance.tv
Århus Sportsdanserforeningen LD letsdance.tv
Århus VM Dans vmdans.dk
Århus Århus Sportsdanserforening aarhusdans.dk

Sønderjylland

Esbjerg Esbjerg Dans vjsdans.dk
Fredericia L.B. Dans lb-dans.dk
Haderslev Dancestudio Step by Step stepbystepdance.dk
Haderslev Randis Dans freewebsite-service.com/randisdans
Haderslev AB Dance abdance.dk
Janderup Birgit Husted Dans & Jazzballet husteddans.dk
Kolding Birgit Husted Dans & Jazzballet husteddans.dk
Kolding Elin & Børge Jensen Dans elindans.dk
Rødding Birgit Husted Dans & Jazzballet husteddans.dk
Sønderborg AB Dance abdance.dk
Tønder AB Dance abdance.dk
Aabenraa AB Dance abdance.dk
Aabenraa Dancestudio Step by Step stepbystepdance.dk