Danseskoler - Empire Sko
- Kvalitets dansesko siden 1970

Danseskoler

På disse sider linker vi til danseskoler, danseforeninger, danseklubber, og andre hjemmesider der er relevante at linke til i forbindelse med dans.

Hvis I kunne tænke Jer at blive linket til, så send os en e-mail på:
empiresko@mail.dk

Danse organisationer

DDD De Danske Danseskoler dedanskedanseskoler.dk
IDO International Dance Organization ido-dance.com
PDD Professionelle Danselærere i Danmark pdd.dk
DS Dansk Sportsdancerforbund sportsdans.dk

Bornholm

Nexø Danseklub 2000 Bornholm danseklub2000.dk
Rønne Danseklub 2000 Bornholm danseklub2000.dk
Rønne Kom og Dans komogdans.dk

Fyn & Fynske Ø-hav

Assens Ritto Dans rittodans.dk
Bogense Lund Dans lunddans.dk
Odense Elitedans Syd elitedans.dk
Odense Hips Dance Studios hips.nu
Odense Odense Dansecenter odensedansecenter.dk
Odense OSF/OASK Dans osf-dans.dk
Svendborg Hips Dance Studios hips.nu
Aarup Danseinstitut la Cour lacourdans.dk

København og Omegn

Albertslund MFK Dance mfkdance.dk
Amager Fredie-Pedersen Dansestudio dans.dk
Amager CPH Dans cphdans.dk
Amager Twin Dance Studio twindancestudio.dk
Ballerup Dancing Team dancingteam.dk
Brøndby Henckell Dans henckelldans.dk
Brøndby Vivis Dans vivisdans.dk
Brønshøj CPH Dans cphdans.dk
Brønshøj Sportsdanserforeningen KAF kafdans.dk
Brønshøj Nordvest Ballroom nvballroom.dk
Brønshøj Bendixendans bendixendans.com
Dragør CPH Dans cphdans.dk
Dragør Dance Agency danceagency.dk
Espergærde CPH Dans cphdans.dk
Frederiksberg Alletiders Dans alletidersdans.dk
Frederiksberg Frederiksberg Amatørdanser Forening fafdans.dk
Frederiksberg Frederiksberg Dans frbdans.dk
Gentofte Wieth Dans wiethdans.dk
Greve Twin Dance Studio twindancestudio.dk
Hellerup Kom og Dans komogdans.dk
Herlev Vivis Dans vivisdans.dk
Klampenborg CPH Dans cphdans.dk
København Cubakultur v/ElStudio cubakultur.dk
København Soffie Dance Studio soffie.dk
Lyngby Love 2 Dance love2dance.dk
Lyngby Lyngby Dans lyaf.dk
Lyngby Star Dance Studio stardancestudio.dk
Nærum Move Dancestudie move.dk
Rødovre CPH Dans cphdans.dk
Rødovre Love 2 Dance love2dance.dk
Solrød Love 2 Dance love2dance.dk
Søborg AL Dans al-dans.dk
Tåstrup Reinhardt Dans reinhardtdans.dk
Tårnby CPH Dans cphdans.dk
Vanløse Dance Agency danceagency.dk
Vanløse CPH Dans cphdans.dk
Vanløse Silas Holst Dans dansestudie.dk
Virum CPH Dans cphdans.dk
Østerbro CPH Dans cphdans.dk
Østerbro Move Dancestudie move.dk
Østerbro Østerbro Dans oesterbrodans.dk

Øvrige Sjælland

Allerød Leif Stenhøjs Dansestudie stenhojdans.dk
Asnæs Dance 4 All dance4all.dk
Asnæs Ritas Dansestudie ritas-dansestudie.dk
Birkerød Kom og Dans komogdans.dk
Frederikssund Dance Agency danceagency.dk
Gilleleje Jacquelines Danseskole jacquelines-danseskole.dk
Haslev Dance Agency danceagency.dk
Hedehusene Hannes Danseinstitut hannesdans.dk
Helsingør CPH Dans cphdans.dk
Helsingør Danseklubben TAKT boalt.dk
Helsinge Leif Stenhøjs Dansestudie stenhoj-dans.dk
Hillerød Vibeke & Jørgen Christensens Danse studie vjcdans.dk
Holbæk Dance Agency danceagency.dk
Holbæk Step up 2 u stepup2u.dk
Hørsholm CPH Dans cphdans.dk
Hørsholm Move Dancestudie move.dk
Korsør Danse Huset danse-huset.dk
Køge B.B. Dans bb-dans.dk
Køge Love 2 Dance love2dance.dk
Lynge Lynge Danseskole lyngedans.dk
Næstved Annettes Dansestudie annettesdans.dk
Næstved Birgit Dans birgitsdans.dk
Ringsted MS Dans ms-dans.dk
Ringsted Dance 4 All dance4all.dk
Roskilde Reinhardt Dans reinhardtdans.dk
Slagelse Believe Dance believe-dance.dk
Slagelse Danse Huset danse-huset.dk
Slagelse Zizi Dansecenter zizi-dansecenter.dk
Sorø Danse Huset danse-huset.dk
Sorø Sorø Dans soroe-dans.dk
Vordingborg Annettes Dansestudie annettesdans.dk
Ølstykke Love 2 Dance love2dance.dk

Møn, Lolland & Falster

Maribo Team Elnegaard dans-elnegaard.dk
Nakskov Helles Dans helles.dk
Nykøbing Falster Lene Dans dance-lene.dk
Nykøbing Falster Danseklubben SAX saxdans.dk
Nørre Alslev Helles Dans helles.dk
Sakskøbing Danseklubben SAX saxdans.dk
Sakskøbing Team Elnegaard v/Camille Mortensen dans-elnegaard.dk
Stege Danseklubben Møn danseklubben-moen.dk

Nordjylland

Aulum Helles Danseinstitut hellesdans.dk
Brønderslev Brønderslev Sportsdanser Forening bsfdans.dk
Frederikshavn Dance Studio Frederikshavn dancestudiofrederikshavn.dk
Hjallerup Move Dancestudie move.dk
Hjørring Art of Dance artofdance.dk
Hobro Dance2Day dance2day.dk
Holstebro Holstebro Show- og Danseforening holstebro-dans.dk
Klarup Move Dancestudie move.dk
Løgstør Move Dancestudie move.dk
Struer Rhythm Nation rnstruer.dk
Struer Struer Sportsdanserforening struerdans.dk
Støvring Aarup Dans aarupdans.dk
Aabybro Move Dancestudie move.dk
Ålborg CPH Dans cphdans.dk
Ålborg Move Dancestudie move.dk
Ålborg Aalborg Danse Center adc.dk
Støvring AarupDans aarupdans.dk

Midtjylland

Auning Bekker Dans danseskole.dk
Billund Hips Dance Studios hips.nu
Brædstrup Danseinstitut la Cour lacourdans.dk
Børkop Ritto Dans rittodans.dk
Ebeltoft Dance 2 Day dance2day.dk
Galten Danseskolen Line Falch danse-skolen.dk
Give Ritto Dans rittodans.dk
Grenå Dance 2 Day dance2day.dk
Hadsten Just Dance justdance.dk
Hammel Just Dance justdance.dk
Herning Danseskolen dansesiden.dk
Herning Helles Danseinstitut hellesdans.dk
Hornslet Bekker Dans danseskole.dk
Horsens Juliussens Danseinstitut juliussen-dans.dk
Horsens TC Dance Studio tc-dancestudio.dk
Horsens VM Dans vmdans.dk
Kragelund Dansen Går dansengår.dk
Nim Ritto Dans rittodans.dk
Randers Lets Dance letsdance.tv
Randers Randers Danseforening RDS jannaclausen.dk
Randers VM Dans vmdans.dk
Ringkøbing Ritto Dans rittodans.dk
Ry Pilgaard Dans pilgaarddans.dk
Rønde Bekker Dans danseskole.dk
Silkeborg Loft Jensen Dans loftjensendans.dk
Silkeborg Pilgaard Dans pilgaarddans.dk
Silkeborg S.I.F Silkeborg Sportsdans ssd-dans.dk
Skanderborg Bekker Dans danseskole.dk
Skanderborg VM Dans vmdans.dk
Skive Dance Studio funch-nielsen.dk
Skive Skive Sportsdanser Forening Fremad skivedans.dk
Søften Danseskolen Line Falch danse-skolen.dk
Vejle DANSEquilibrium dq.dk
Vejle DK-Dans dk-dans.dk
Viborg CPH Dans cphdans.dk
Viborg Viborg Sportsdanser Forening viborgsportsdans.dk
Århus Danseskolen Line Falch danse-skolen.dk
Århus Frank Radich & Susanne Holde radich.dk
Århus Just Dance justdance.dk
Århus Lets Dance letsdance.tv
Århus Sportsdanserforeningen LD letsdance.tv
Århus VM Dans vmdans.dk
Århus Århus Sportsdanserforening aarhusdans.dk

Sønderjylland

Esbjerg Esbjerg Dans vjsdans.dk
Fredericia L.B. Dans lb-dans.dk
Haderslev Dancestudio Step by Step stepbystepdance.dk
Haderslev AB Dance abdance.dk
Janderup Birgit Husted Dans & Jazzballet husteddans.dk
Kolding Birgit Husted Dans & Jazzballet husteddans.dk
Kolding Elin & Børge Jensen Dans elindans.dk
Sønderborg AB Dance abdance.dk
Tønder AB Dance abdance.dk
Aabenraa AB Dance abdance.dk
Aabenraa Dancestudio Step by Step stepbystepdance.dk